Gyakran ismételt kérdések

Hol találok további részletes általános információt az új szakképzési rendszerrel, vizsgákkal, vizsgaközpontokkal kapcsolatosan?

További információk az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. weboldalán található az alábbi oldalokon:

Online vizsgalebonyolítással kapcsolatos kérdések és válaszok

1. Lehet-e személyesen a vizsgát letenni?

Jelenleg nem, a Training360 Vizsgaközpontban jelenleg ezen vizsgák csak online formában tehetők le.

2. Mivel a Word és az Excel nem ingyenes szoftverek, ugye használhatóak helyettük a Google Docs megfelelői, amik ingyenesek?

Igen, természetesen használhatók (pl. GoogleDocs, LibreOffice).

3. Konkrétan mi számít nem megengedett eszköznek és információ forrásnak és mi megengedettnek? Internetet ugye lehet használni, hiszen minden dokumentáció ott érhető el. Életszerűtlen lenne, ha nem lehet használni, mert a szakma csak azzal együtt értelmezhető.

A vizsga projektfeladat részénél internetet valamint a korábbi, képzésen használt feladatokat, példákat lehet használni (mint forrásanyagot).

Mit nem le het használni? – ide tartoznak például a NEM a vizsgaközpont által biztosított vizsgacélú távoli elérésű gépek, külső élő segítség, távsegítség használata. Az írásbeli vizsga idejére tiltott eszköznek minősül, minden olyan szolgáltatás és szoftver, ami az írásbeli vizsgában található kódok futtatására alkalmas. A vizsgázáshoz nem tartozó alkalmazások, egyéb programok nem futhatnak, ezeket kapcsoljuk ki.

4. Mit jelent az konkrétan, hogy megosztott képernyő nem használható?

Itt a kiterjesztett ablakra / képernyőre gondoltunk, mivel több képernyő (monitor) kiterjesztett módban való használata esetében nem követhető egyszerűen a vizsgázó tevékenysége, tehát ezt nem támogatjuk, de használható. A vizsga során egyébként a vizsgafelügyelők bármikor, szúrópróba-szerűen jogosultak kérni megosztást és információt a vizsgázó képernyőiről, futó alkalmazásokról, adott vizsgázó képéről, illetve menet közben is kérhetik a vizsgázót, hogy azonosítsa magát, illetve mutassa meg ismét a környezetét. A számítógép képernyője a vizsga során a vizsgaközpont munkatársaink/vizsgabizottságon kívül mással nem osztható meg (lásd 3. pont).

5. A videófelvételt a vizsgázó képernyőjéről, hogyan kell érteni. Meg kell majd osztanunk folyamatosan a (egy) képernyőnk képét?

A vizsgázó videóképét a vizsga során folyamatosan biztosítani kell (bekapcsolt kamera), és ha jelezzük, akkor a mikrofont is be kell kapcsolni. A folyamatos képernyő megosztás nem szükséges, de a vizsga során a vizsgafelügyelők bármikor, szúrópróbaszerűen jogosultak kérni megosztást és információt a vizsgázó képernyőiről, futó alkalmazásokról, adott vizsgázó képéről, illetve menet közben is kérhetik a vizsgázót hogy azonosítsa magát.

6. Folyamatosan meg kell osztani a képernyőnket a vizsga alatt?

Lásd a 4. és 5. kérdésre adott választ! A videófelvétel készítésének célja a vizsga integritásának biztosítása és a felmerülő csalások bizonyíthatóságának támogatása. Alapja: jogos érdek. Az adatok megőrzési ideje: 15 nap, ezt követően törlése kerül.

7. Ha megszakad vizsga közben az internet, elmegy az áram vagy lefagy a számítógép, újra kell indítani, az milyen következményekkel jár?

Ha a vizsgázó oldalán történik ilyen jellegű hiba, akkor haladéktalanul szükséges azt jeleznie telefonon munkatársainknak (06/30-188-6486, 06/1-880-0046), akik az adott problémától függően fognak intézkedni, illetve továbbítják azt a vizsgaközpont vezetőnek, aki dönt ezen kérdésben. Alapértelmezésben a vizsgázó feladata a szükséges feltételek biztosítása, így a rajta kívülálló okok esetén is elvileg a vizsgaközpont nem tehető felelőssé, de természetesen ilyen esetekben méltányossággal próbálunk eljárni. Géplefagyás esetében a kiesett újraindítási idő a vizsgaidőből megy.

A Vizsgaközpont oldalán történő technikai hibák esetében a vizsgázó nem tehető felelőssé, ezen esetben a Vizsgaközpont tájékoztatja a vizsgázókat a további teendőkről.

8. Szabad az elméleti/írásbeli vizsga során a kérdésekben szereplő programkódokat megpróbálni fordítani és futtatni?

Nem. Az írásbeli vizsga idejére tiltott eszköznek minősül, minden olyan szolgáltatás és szoftver, ami az írásbeli vizsgában található kódok futtatására alkalmas.

9. Használhatjuk-e a gyakorlati vizsga alatt a jegyzeteinket, korábbi saját kódjainkat, az e-learning rendszert, ahogy a részvizsgák során lehetett?

A gyakorlati projektfeladatok esetében a jegyzetek és saját kódok használhatók, de az e-learning rendszer nem.

10. Enni-inni szabad vizsga közben?

Igen szabad, de értelemszerűen ha ebből bármi technikai probléma születik (pl. belefolyik a kóla a billentyűzetbe és leáll a laptop) és ez érvénytelen /nemmegfelelt vizsgát is eredményez, az a vizsgázó egyértelmű felelőssége.

11. Nem tudom átrendezni a lakást (van egy kép a falon meg egy csomó tárgy, hiszen itt lakom). A kisfiam még nincs 3 éves, nem fogja érteni, hogy mért nem jöhet oda hozzám. Mit tegyek?

Az azonosítás során a szoba körbemutatásánál megnézzük, milyen képek, anyagok vannak a falon. Értelemszerűen, ha azok tartalma a vizsgára nézve irreleváns és nem nyújt segítséget, akkor nem kell azokat levenni vagy áthelyezni. A 3 éves gyermek valószínűleg inkább akadályozó tényező mint segítség lesz, de ha ebből származik bármi időbeni csúszás, nehézség, ami a vizsgázást megnehezíti és érvénytelen vagy nemmegfelelt vizsgát eredményezne, az a vizsgázó egyértelmű felelőssége.

12. Kismama vagyok, és a vizsga során elfordulhat, hogy ilyen jellegű teendőimet kell ellátni.

Kérjük, a vizsgák idejére mindenképpen biztosítsák a nyugodt környezetet, a szükséges feltételeket, és hogy egyedül tartózkodjanak a vizsga idejére a szobában. Ha ez nem valósítható meg pl. a fenti okok miatt, akkor az ezzel járó időkiesés, időbeni csúszás, nehézség, ami a vizsgázást megnehezíti és érvénytelen vagy nemmegfelelt vizsgát eredményezne, az a vizsgázó egyértelmű felelőssége.

13. Korábbi, másik levelükben említett 8GB RAM sem áll rendelkezésemre. Mit tegyek?

A képzések hatékony elvégzéséhez és így a vizsgához javasolt hardver feltétel volt a 8GB RAM memória igény. Javasolt ilyen gépet szerezni, vagy memóriát bővíteni. Ennél kevesebb memória is elegendő, csak lassabb lehet a gép, illetve a feladat feldolgozása. Minimum 4 GB RAM mindenképpen szükséges.

14. Ha hamarabb befejezném a vizsgát, akkor a hátralévő idő hiányzásnak számítana?

A vizsga befejezhető hamarabb, korábbi időpontban. Ha a vizsgát befejezte, és ellenőriztük, jegyzőkönyveztük, hogy minden szükséges dokumentumot feltöltött / visszaküldött / kitöltött, akkor a vizsgája befejezettnek tekinthető (és az online meeting/vizsga befejeződik), és ezt követően már nem módosítható.

15. A frontend vizsgáknál a technikai feltételeknél az operációs rendszerre csak a Windows 10 illetve 11 rendszert írták. Én Linux alatt dolgoztam. Mit tegyek?

A vizsgáknál a Linux operációs rendszer is megfelelő lehet, amennyiben az online vizsgához szükséges szoftverek (pl. Zoom, Teams stb.), alkalmazások és a fejlesztői eszközök Linuxra elérhetők és megfelelően működtethetők, és azokat a képző intézmény is támogatja (képzésen is használható volt).

Sikeres vizsgaközpont akkreditáció • 2021.11.18.

Örömmel tájákoztatunk mindenkit, hogy a Training360 Vizsgaközpont szervezet folyamatban lévő vizsgaközpont akkreditálási eljárásának értékelési szakasza befejeződött, és szervezetünk kérelme érdemi elbírálásra alkalmas volt. Az értékelő csoport a helyszíni szemle és a rendszer működését szabályozó dokumentumok vizsgálata, értékelése alapján a 12/2020. (II.7.) Korm. rendeletnek megfelelő működést igazoló akkreditált státuszt megítélték. Vizsgaközpontunkat a Nemzeti Akkreditáló Hatóság a NAH-12-0016/2021-es számon személytanúsító szervezetként nyilvántartásba vette az alábbi KEOR-területekre: 0613. A kapcsolódó, elérhető vizsgák és időpontok folyamatosan meghirdetésre kerülnek weboldalunkon.